Ciekawe i interaktywne Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

29 marca 2017 roku zostało otwarte Muzeum Teatru we Wrocławiu, przy placu Wolności. Wybrałam się tam w weekend i postanowiłam sprawdzić, czy to kolejne nudne muzeum, czy raczej ciekawe miejsce na mapie Wrocławia. Pisząc krótko: muzeum zrobiło na mnie pozytywne wrażenie.


Wybrałam się do Muzeum Teatru wraz z mamą, zawsze jak przyjeżdża do Wrocławia na weekend, to myślę nad jakimś ciekawym miejscem, do którego można by pójść. Tym razem zaczęłyśmy od dobrej kawy i tostów, a następnie poszłyśmy w stronę muzeum.

Muzeum Teatru mieści się obok Forum Muzycznego, w dawnym skrzydle Wrocławskiego Pałacu Królewskiego. Miejsce niezwykle ciekawe i na swój sposób magiczne, ukazujące historię sztuki teatru. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, a bilety trzeba nabyć na wystawy czasowe.

Liczne atrakcje zaczynają się od samego wejścia, w holu czeka na nas klaun i słup ogłoszeniowy oklejony plakatami, podchodzę bliżej i widzę szklaną skrytkę, a w niej lalkę.

Idąc dalej, natykam się na lustro baletowe o niezwykłych możliwościach, z ciekawością stanęłam na narysowanych na podłodze stopach, a w lustrze ukazała się baletnica wykonująca niezwykłe baletowe triki. Kącik ten jest uhonorowaniem dorobku Henryki Stankiewiczówny, polskiej tancerki baletowej.

Na parterze w foyer czeka jeszcze jedna atrakcja, czyli zaklęty w lustrze król Lear Igora Przegrodzkiego. Wystarczy usiąść przy toaletce z lat 60-tych i słychać „Uwaga, zajęte! Igor Przegrodzki szykuje się do wyjścia na scenę”, a na ekranie toaletki pojawia się aktor wykonujący makijaż sceniczny.

Klatka schodowa w Muzeum Teatru to również część wystawy stałej. Na ścianach znajdują się liczne plakaty przygotowane z myślą o wrocławskich teatrach.

Na pierwszym piętrze, które też należy do wystawy stałej w Muzeum Teatru znajduje się mieszkanie Henryka Tomaszewskiego. Na ulotce z Muzeum można przeczytać, że jest to „serce muzeum, pokazujące Henryka Tomaszewskiego jako artystę i kolekcjonera”.


A kim był Henryk Tomaszewski?

Był tancerzem, mimem, reżyserem, pedagogiem a przede wszystkim założycielem i dyrektorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Do jego dorobku zalicza się stworzenie nowej formy teatralnej, a mianowicie zespołowy teatr pantomimy. Henryk Tomaszewski był również znanym kolekcjonerem, a w Karpaczu mieści się Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów z jego kolekcji.


W pokoju lalek znajduje się kolekcja zabawek, a w niej kilka starych lalek oraz domek dla lalek z dawnych czasów.

W pracowni Henryka Tomaszewskiego mieszą się artefakty związane z jego pracą jako artysty i Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Duże wrażenie zrobiło na mnie biurko z wyskakującymi kartkami (na zdjęciu poniżej). W pracowni wrażenie robią również samochodziki umieszczone na suficie.

Nie jestem znawcą sztuki, a mimo to nie nudziłam się w Muzeum Teatru. Uważam, że jest ciekawe, bawi, uczy i warto do niego zajrzeć, choćby na wystawę stałą.

Więcej o Muzeum Teatru znajdziecie na oficjalnej stronie: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Godziny otwarcia Muzeum:

  • środa – sobota od godz. 10 do 17
  • niedziela od 10 do 18

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.