Skomplikowane relacje damsko-męskie

Miłość w filmach wydaje się łatwa i prosta, spotyka się kobieta i mężczyzna, zakochują się w sobie, szaleją za sobą, spędzają każdą chwilę razem. Przychodzi chwilowy kryzys, ale jedno albo drugie uświadamia sobie, że przecież spotkali swoją drugą połówkę i nie mogą bez siebie żyć. Jednak rzeczywistość jest inna, a koncepcja romantycznej miłości jest niemożliwa i nawet niebezpieczna.


Zainspirowała mnie i zmusiła do myślenia książka, a właściwie zbiór wywiadów z psychologami, terapeutami, seksuologami, czyli Kochaj wystarczająco dobrze. Jak się okazuje słowo wystarczająco jest tutaj kluczowe, ponieważ nie ma związków idealnych, w których pary są swoim odzwierciedleniem, nie kłócą się, zawsze się ze sobą zgadzają i mają życie piękne jak z bajki.

Zaciekawił mnie fragment, w którym jeden z psychologów opowiada, że ludzie przeważnie mają dwie koncepcje miłości. Jedna mówi właśnie o miłości romantycznej, drugiej połówce i połączeniu dusz. Związek według tej koncepcji musi być idealny, a kłótnie nie powinny się zdarzać. A druga koncepcja miłości mówi o miłości jako wspólnej drodze, która bywa raz łatwiejsza, a raz trudniejsza. Psycholog ten stwierdził, że ludzie, którzy skłaniają się ku koncepcji drogi, budują trwalsze związki, gdyż nie widzą kłótni jako końca związku, tylko próbują się ze sobą dogadać.

Ponadto psychologowie zwracali uwagę na fakt, że żyjemy w czasach, które pozwalają łatwo wymienić obecnego partnera, na nowy lepszy model. Kiedyś związki były trwalsze, bo ludzie też mieli więcej w sobie pokory i nie oczekiwali, że będzie cały czas miło i przyjemnie. Obecnie w przeważnej większości osoby łączą się w pary, aby sprawiać sobie wzajemnie przyjemność i nic więcej, zwykły hedonizm. Na Facebooku oglądamy zdjęcia znajomych z cudownych wakacji, z bajecznych ślubów czy roześmianych dzieci. Przecież nikt nie będzie dodawał informacji, że właśnie stracił pracę i w sumie to słabo jest. Sama pisze do was, ten wpis będąc chora, siedzę w dresie i cebuli na głowie, prawie straciłam głos, ale nie będę wrzucać na relacji  Insta, że dzisiaj nie jestem w najlepszej formie.

Przede wszystkim psychologowie podkreślają w udzielonych wywiadach w tej książce, że warto budować trwałe relacje, że stan zakochania, który jest porównywalny do epizodu psychotycznego, mija po 2-4 latach i dlatego warto skupić się na budowaniu bliskości i intymności z partnerem.

Nie będę jednak streszczać całej książki, a dla zainteresowanych polecam ciekawy wywiad z autorami książki: weekend.gazeta.pl 

À propos skomplikowanych relacji damsko- męskich, to kobiety nie mają wygórowanych oczekiwań wobec potencjalnego partnera, przeważnie nie szukają człowieka sukcesu, który jest świetny we wszystkim. Na wiele rzeczy przymyka się oko, tylko po prostu kobiety chcą usłyszeć od mężczyzny, że chce spróbować. Poza tym takie zastanawianie się, czy on jest zainteresowany, co myśli, czy spotyka się z kimś jeszcze, jest bardzo męczące. Ciężko jest się otworzyć na drugą osobę i zaufać, kiedy wystarczy przesunąć w prawo i jest nowa para, nowa gwiazda.

Myślę, że o wiele łatwiej było spotykać się z kimś i zawrzeć bliższą znajomość, zanim powstał Tinder, zanim pisanie na messengerze zrobiło się tak popularne. Kiedyś mężczyźni jak byli zainteresowani, to musieli dzwonić do kobiet i normalnie rozmawiać, a nie pisać. Zawsze przyjemniej jest usłyszeć czyjś głos niż zobaczyć prostą wiadomość. Też często dochodzi do nieporozumień, ktoś może wysłać wiadomość, myśląc, że jest jasna, prosta i zrozumiała, a druga osoba może to zupełnie inaczej odczytać.

Podsumowując, warto spróbować rozmawiać, da się poznać, nie zwariować przy tym i dbać o relacje, o związki, nie zadowalać się krótkimi przygodami, które nic do życia nie wnoszą.

1 komentarz

  1. „À propos skomplikowanych relacji damsko- męskich, to kobiety nie mają wygórowanych oczekiwań wobec potencjalnego partnera, przeważnie nie szukają człowieka sukcesu, ”
    – Kobiety zawsze chcą i szukają faceta który odnosi sukces i jest wyżej od nich w hierarchii, kłania się kobieca hipergamia

    „Myślę, że o wiele łatwiej było spotykać się z kimś i zawrzeć bliższą znajomość, zanim powstał Tinder”
    – Nie, przed powstaniem internetu ludzie wiązali się z partnerami z otoczenia, teraz jest łatwiej o poznanie ludzi

    Stek bzdur kotku, natomiast pisz bo coraz lepiej piszesz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.