Nowoczesne technologie pobudzające wyobraźnię w Muzeum Pana Tadeusza

Jeśli ktoś dawno nie był w muzeum, to może się zdziwić, że muzea nie wyglądają tak jak kiedyś, ale idą z duchem czasu. Obecnie muzea stawiają nie nie tylko na oglądanie eksponatów za szybą, ale głównie na interakcje poprzez liczne gry, prezentacje multimedialne i instalacje.


Muzeum Pana Tadeusza znajduje się w samym rynku i już na wstępie mogę powiedzieć, że to jedno z ciekawszych muzeów, w jakich byłam. Do Muzeum Pana Tadeusza postanowiłam wybrać się w niedzielę wraz z przyjaciółką i bratem. Ciekawy jest fakt, że wstęp do tego muzeum w niedzielę wynosi tylko złotówkę.

Myślą przewodnią muzeum jest ukazanie dzieła Adama Mickiewicza w nowoczesny sposób, ale nie rezygnując z prób jego reinterpretacji.

Muzeum Pana Tadeusza składa się z osiemnastu sal, wielu eksponatów i ponad stu gier, animacji, czy prezentacji multimedialnych.

Zastanawialiście się kiedyś, skąd jest ta para w oknie, na samym rynku (obok BZWBK), która przechadza się jak po pokazie mody?

To właśnie jedna z prezentacji multimedialnych w tym Muzeum.

Muzeum jest wyposażone w liczne prezentacje multimedialne, na których można odtwarzać różne historie, przykładowo fragmenty z życiorysu Adama Mickiewicza, bądź fragmenty jego dzieła.

Egzemplarze książek nie są wystawione za gablotkami, tylko rękopis dzieła Adama Mickiewicza można oglądać w formie multimedialnej. Wystarczy gest dłonią, aby przesunąć na kolejną kartę.

Po części głównej związanej, z Adamem Mickiewiczem i jego dziełem, przeszliśmy dalej, do wystawy zwanej „Misja Polska”, czyli opowieści o polskiej historii XX wieku opartej na losach Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Życiorysy tych postaci przedstawiają historię pokolenia, które w 1939 roku stanęła przed koniecznością walki o niepodległość.

Władysław Bartoszewski był więźniem Auschwitz, natomiast Nowak-Jeziorański trzykrotnie przebijał się przez ogarniętą wojną Europę do władz Polski na uchodźstwie, a po wojnie kierował Radiem Wolna Europa.

Zawsze lubiłam historię, a zwłaszcza interesował mnie okres II wojny światowej, także ta część muzeum wydała mi się niezwykle interesująca.

Posłuchanie audycji „Wolna Europa” było czymś naprawdę ciekawym.

I tyle o muzeum, nie będę wam zdradzać wszystkiego i opowiadać dokładnie o każdym elemencie poszczególnej wystawy. Muzeum „Pana Tadeusza” jest przede wszystkim nowoczesne, ciekawe, interesujące i na pewno nie jest nudne, zwyczajne.

2 komentarze

  1. Stwierdzenie że muzeum kojarzyć się może tylko z nudą jest zupełnie przestrzałe. Chętnie bym zwiedziła muzeum o którym napisałaś. Wydaje się nowoczesne i ciekawe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.