Najlepszy początek dnia? Oczywiście od śniadania!

Dla mnie śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Stąd też uważam, że dobry początek dnia zaczyna się od dobrego śniadania. Jednak często śniadanie jest pomijane i znam wiele osób, które w ogóle nie jedzą śniadań. Rola śniadań często jest niedoceniania, bo za mało czasu, a bo rano to się nic nie chce i wszystko się robi na szybko. Niemniej jednak śniadanie jest o tyle ważne, gdyż dodaje energii i praktycznie każda dieta podkreśla jego znacznie. 


W zeszłym tygodniu miałam okazję uczestniczyć w śniadaniu organizowanym przez firmę Hefra, na którym były omawiane zasady jakie obowiązują podczas oficjalnego śniadania według savoir-vivre.

Zgodnie z zasadami etykiety wyróżnia się trzy rodzaje śniadań, czyli:

  • Prywatne – odbywa się w domu albo w pokoju hotelowym.
  • Nieoficjalne – odbywa się przykładowo podczas konferencji a serwowane jest w postaci szwedzkiego stołu.
  • Oficjalne – odbywa się po godzinie 12:30 i przypomina obiad. Ze względu na porę dnia jest to odpowiednik lunchu biznesowego.

Przed rozpoczęciem śniadania otrzymuje się zazwyczaj koszyk pieczywa. Warto wiedzieć, że zgodnie z zasadami savoir-vivre pieczywo należy łamać rękami, nie powinno się kroić pieczywa.

Wyróżniane są następujące rodzaje śniadań:

  • Kontynentalne składające się z pieczywa, które należy smarować odpowiednim nożem do masła oraz z miodu, dżemu, kawy lub herbaty z odpowiednią zastawą.
  • Angielskie, które jest dość kaloryczne, czyli jaja w różnej formie np. sadzone na bekonie czy szynce. Dodatkowo serwuje się do takiego śniadanie bekon, parówki, kiełbasę, white lub black pudding, smażone pieczarki, pomidory, fasolkę w sosie pomidorowym, hash browns (krokieciki w panierce smażone w głębokim tłuszczu), tosty z dżemem, owsiankę lub płatki z mlekiem, kawę, herbatę, soki oraz liczne sosy. 
  • Wiedeńskie uchodzi za bardzo eleganckie a cechą charakterystyczną są jajka po wiedeńsku, czyli w szklance. 
  • Amerykańskie czyli naleśniki typu „pancakes” lub francuski tost, które polewa się syropem klonowym. 

Podczas śniadania nie należy podawać alkoholu, wyjątek stanowi wino musujące, które może znaleźć się na stole śniadaniowym.

Hefra zorganizowała serię spotkać dotyczących zasad obowiązujących na oficjalnych śniadaniach. Jesienią będą kontynuowane spotkania o tej tematyce. Polecam zajrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.